W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy jest odpowiedzialny za organizację pogrzebu bliskiej mu osoby. Jest to niezwykle trudne, gdyż w obliczu całej sytuacji, koniecznym jest wzięcie się w garść i załatwienie wszelkich formalności z tym związanych. Zanim jednak dojdzie do pogrzebu, należy załatwić po drodze kilka spraw. Wyżej wspomniane omawiamy poniżej.

Pozyskanie karty zgonu

W momencie śmierci, lekarz wystawia kartę zgonu, na podstawie której można wnioskować o wydanie aktu zgonu, a także poinformować zakład pogrzebowy o konieczności odebrania zwłok. Jeżeli do śmierci doszło w domu, wówczas koniecznym jest wezwanie lekarza rodzinnego, który stwierdzi zgon i wystawi stosowany dokument. Gdy śmierć następuje w szpitalu, wówczas odpowiedzialny za to jest lekarz prowadzący. W sytuacji, gdy śmierć nastąpiła z przyczyn nienaturalnych należy złożyć wniosek w prokuraturze o wydanie ciała zmarłego.

Pozyskanie aktu zgonu

Kolejnym etapem jest pozyskanie aktu zgonu. Jest on wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego na podstawie kary zgonu. Aby go otrzymać należy posiadać przy sobie również dowód osobisty zmarłego, dowód osobisty ewentualnego współmałżonka oraz swój dowód. Kiedy urzędnik wyda akt zgonu, wówczas możliwe jest rozpoczęcie procedury pochówku.

Organizacja ceremonii pogrzebowej

Najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o organizację ceremonii pogrzebowych, jest postawienie na współpracę z firmą świadczącą usługi pogrzebowe. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie zorganizowane tak, jak należy, a my będziemy mogli oddać się zadumie i przeżywaniu żałoby. Co ważne, pracownicy zakładu pogrzebowego mogą pomóc nam w pozyskaniu zasiłku pogrzebowego, a co za tym idzie przejąć od nas kolejny obowiązek. Jeżeli planujemy jednak organizacje stypy, to tutaj już samodzielnie musimy zająć się tematem. Najlepszym rozwiązaniem będzie lokal, znajdujący się nieopodal cmentarza. Oczywiście są osoby, które wolą wyżej wspomnianą zorganizować w domu, jednak jest to zadanie dużo bardziej wymagające.