Pogrzeb tradycyjny jest od lat zawsze metodą pochówku stosowaną w Polsce. Chociaż w ostatnich latach bardzo popularne stały się kremacje, wiele osób nadal wybiera pogrzeb z trumną. Często w przypadku osób starszych lub małych dzieci. Taka forma pochówku wymaga odpowiedniego przygotowania ciała Zmarłego, aby rodzina i znajomi mogli pożegnać się z bliskim w kaplicy pogrzebowej i ostatni raz zobaczyć ciało.

Tanatokosmetyka i tanatopraksja

W zakładzie pogrzebowym Syriusz oferowane są dwie metody przygotowania Zmarłego do pogrzebu. Pierwszą jest tanatokosmetyka, która opiera się na wykonaniu profesjonalnego makijażu pośmiertnego. Makijaż ten tuszuje wszystkie zmiany pośmiertne. Następnie pracownik ubiera Zmarłego oraz umieszcza w dłoniach książeczkę, różaniec lub inny element, który wyznaczyła osoba z rodziny. Inną metodą jest tanatopraksja, zwana inaczej balsamacją. Jest to zabieg, który może wykonać wyłącznie certyfikowana osoba. Polega ona na odpompowaniu z ciała krwi, tym samym usuwając wszystkie bakterie odpowiedzialne za rozkład. Następnie wtłaczany jest specjalny roztwór, który poprawia kolor i sprawia, że ciało Zmarłego nie będzie ulegać rozkładowi przez kilka tygodni. Ten sposób sprawia, że ciało Zmarłego jest w pełni bezpieczne dla otoczenia. Dlatego balsamacja jest również wymaganym zabiegiem przy międzynarodowej eksportacji ciała do chłodni.

Jaka jest różnica

Zabieg balsamacji jest dużo skuteczniejszy od tanatokosmetyki. Makijaż pośmiertny jest chwilowym rozwiązaniem, które pozwala rodzinie zobaczyć Zmarłego przed pochówkiem. Balsamacja jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy data pogrzebu ma być opóźniona. W ten sposób zahamowana zostaje mineralizacja ciała.

Balsamacja Elbląg

Zakład pogrzebowy Syriusz przy ulicy Marymoncka 2D współpracuje z doświadczonymi pracownikami w INSTITUT FRANCAIS DE THANATOPRAXIE. Dzięki temu rodzina może mieć pewność, że wszystko odbędzie się z szacunkiem wobec Zmarłego, a rodzina będzie mogła spokojnie pożegnać bliską osobę.