Organizacja pochówku bliskiej nam osoby to spory koszt. Należy wziąć pod uwagę również opłaty cmentarne. Msza pogrzebowa również jest płatna, a wielu kościołach obowiązuje sztywny cennik. Brak środków finansowych jest sporym utrudnieniem. Należy również podkreślić, że zasiłek pogrzebowy nie jest wypłacany z dnia na dzień. Zazwyczaj oczekuje się na pieniądze kilka tygodni, co również stanowi spore utrudnienie.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Aktualnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Jest to wystarczająca kwota, jeśli chcemy, aby pochówek był wzniosły oraz wzruszający. Taka ilość gotówki może okazać się jednak zbyt mała w przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni wykupić miejsce na cmentarzu. Wiele zależy od miejscowości. Wiadomym jest, że w największych miastach Polski ceny są bardzo wysokie. Właśnie dlatego wiele popularność grobowców rodzinnych powróciła. Być może jest to odpowiedni czas na to, aby rozważyć jego budowę. W takiej sytuacji polecana jest kremacja zwłok – jedna trumna zajmuje tyle przestrzeni, co około 6-8 urn. Chcąc zaoszczędzić warto jest także wybrać zaufany zakład pogrzebowy. Istotne jest to, aby usługi były świadczone rzetelnie i fachowo, a jednocześnie nie były zbyt drogie. Warto podkreślić, że zasiłek pogrzebowy wypłacany jest z ZUS-u, KRUS-u, czy też innych instytucji oferujących tego typu wsparcie.

Bezgotówkowe rozliczenie pogrzebu

Jak już wspomniano, załatwienie formalności związanych z zasiłkiem pogrzebowych trwa pewien czas. Pamiętajmy również o złożeniu niezbędnej dokumentacji. Jeśli chodzi o formalności, to zakład pogrzebowy powinno udzielić nam kompleksowego wsparcia. Jest to doskonała opcja w przypadku, gdy nigdy wcześniej nie ubiegaliśmy się o takie wsparcie finansowe.

Usługi pogrzebowe rozliczane są zwykle po pogrzebie. Coraz więcej zakładów proponuje kredytowanie pogrzebu. W takiej sytuacji, to zakład pogrzebowy ubiega się w imieniu klienta o zasiłek. Nie musimy więc posiadać środków finansowych. Oczywiście różnica między kosztem usług, a kwotą zasiłku jest wypłacana klientowi. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że będzie to dla nas niekorzystne. Wszystko odbywa się na jasnych oraz zrozumiałych zasadach. Nie ponosimy tutaj żadnego ryzyka.