Stypa jest uroczystym spotkaniem, na którą zaprasza się najbliższą rodzinę i przyjaciół. Jest to czas, kiedy emocje zaczynają opadać, a bliscy mogą otoczyć się swoim wsparciem.  

Bardzo często zdarza się tak, że te kontakty, które powinny być najściślejsze, z biegiem czasu bardzo mocno się rozwiązują. Powodem może być odległe miejsce zamieszkania, a czasem dawne rodzinne spory. Niezależnie jednak od przyczyny, informacja o śmierci zawsze jest bardzo wstrząsająca. Obecność na pogrzebie jest wyrazem wsparcia, ale przede wszystkim oddania szacunku drugiemu człowiekowi. Stypa natomiast jest czasem, kiedy można usiąść przy wspólnym stolepowspominać Zmarłego lub uronić łzęTen uroczysty obiad ma więc większe znaczenie niż tylko posilający ciepły posiłek. Na swój sposób wzmacnia więzi, ale również oczyszcza atmosferę. 

Stypa czas na okazanie wsparcia i uronienie łzy

Każda rodzina jest inna i każdą łączy inna relacja. Warto więc zaznaczyć w tym momencie, że z wielu różnych przyczyn najbliższa rodzina zmarłego może nie zdecydować się na zorganizowanie stypy. Każdą taką decyzję należy uszanować, a swoje wsparcie okazać przy innej najbliższej sytuacji. Jeśli jednak rodzina podejmie decyzję o organizacji stypy, to jak ona powinna wyglądać?  

Przede wszystkim należy pamiętać, że stypa jest uroczystym obiadem, a nie przyjęciem. szacunku do tych, którym serce najbardziej pęka nie należy poruszać tematów nieodpowiednich, jak chociażby dawne urazy lub krytyka.  

Stypa odbywa się zawsze po pogrzebie i może być zorganizowana w domu lub restauracji. Rodziny coraz częściej decydują się na wybór drugiej opcji, gdyż jest to dla nich ogromne ułatwienie. Pozwala to skupić na żałobie, a nie na przyziemnych kwestiach, jakim jest gotowanie. Restauracji oferujących stypę na rynku jest całkiem sporo. Osobne szukanie restauracji, która spełni nasze oczekiwania może być bardzo czasochłonne. Dlatego niektóre zakłady pogrzebowe, jak Sacrum oferujące swoje usługi funeralne na terenie Dębna, Myśliborza i Kostrzyna nad Odrą, pomagają w znalezieniu odpowiedniej restauracji. Zobacz stronę zakładu aby uzyskać więcej informacji. To jest ogromne ułatwienie i pomoc dla wszystkich rodzin, które pragną, aby ostatnie pożegnanie odbyło się wzorowo na każdym etapie.