Mogłoby się wydawać, że podczas śmierci bliskiej osoby nikt nie myśli o pieniądzach. Należy jednak wiedzieć, że koszt pogrzebu jest dość wysoki. Nie każdy posiada wystarczającą ilość oszczędności. Jest to szczególny problem osób ubogich, które nie posiadają gotówki na czarną godzinę. Zasiłek pogrzebowy powinien wystarczyć na zorganizowanie godnej uroczystości pogrzebowej. Trzeba jednak pamiętać, że jest on wypłacany dopiero po załatwieniu wszelkich formalności. Nie można oczekiwać, że pieniądze zostaną wypłacone w ciągu kilku dni, gdyż zwykle czeka się o wiele dłużej.

pogrzeby

Wysokość zasiłku pogrzebowego

Aktualnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Należy wziąć pod uwagę, że jest to kwota wypłacana niezależnie od rzeczywistych kosztów pochówku. Oznacza to, że nie otrzymamy ani mniej, ani więcej pieniędzy. Na uwagę zasługuje fakt, że opisywane świadczenie może zostać wypłacone kilku osobom. Dzięki temu podział gotówki wykonywany jest przez zakład ubezpieczeń. Kwota jest adekwatna do tego, jaki koszt (proporcjonalnie) poniosła dana osoba. Oczywiście wymaga to udokumentowania poniesionych wydatków. Z takiego rozwiązania korzysta niewielka liczba osób, jednak warto wiedzieć o jego istnieniu.

Na zasiłek pogrzebowy czeka się 30 dni od złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Bardzo rzadko jest on wypłacany przed upływem tego terminu, co może być sporym utrudnieniem dla osób organizujących pogrzeb.

Kwestie formalne

Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w terminie 12 miesięcy od daty śmierci. Można złożyć go osobiście w ZUS, wysłać pocztą lub drogą elektroniczną. Istotne jest również to, aby uzupełnić go o niezbędne załączniki. Zakład pogrzebowy (np. Cerber z Raszyna – więcej informacji tutaj) może pomóc w sprawach formalnych związanych z zasiłkiem pogrzebowym. Dzięki temu unikniemy wszelkich nieprawidłowości. Jest to sporym odciążeniem w okresie żałoby. Na uwagę zasługuje fakt, że wiele przedsiębiorstw oferuje bezgotówkową realizację usług pogrzebowych. Oznacza to, że opłata pobierana jest dopiero w momencie wpłaty zasiłku pogrzebowego.